דילוג לתוכן

וֶסַק, סַקָהדַאוָה

מאי 25, 2013

(נכתב ביום הווסק/סקהדאווה פורסם באיחור של יום :-))


Shakyamuni Buddha

היום, יום ירח מלא בחודש מאי של הלוח הגריגוריאני, בחודש החמישי או הששי בלוח השנה הירחי התהראוודי ובחודש הרביעי של הלוח הירחי הטיבטי, על-פי המסורות הללו נולד, הגיע להתעוררות ונכנס אל הנירוואנה הגדולה מי שנודע לדורות בתואר "הבודהה", "הער". היום הוא יום חג ברחבי העולם הבודהיסטי. במדינות בהן הבודהיזם התהראוודי הוא הדת השלטת, החסידים הבודהיסטים צובאים על המקדשים כשהם מביאים מנחות רבות של אור, פרחים, אוכל וקטורת. כמו כן הם משתדלים להרבות במעשים טובים ולשמור ביתר דבקות על כללי המוסר האתיקה, ללמוד יותר את הדהרמה ולמדוט הרבה. אצל החסידים הבודהיסטים של מה שמכונה במערב כ"בודהיזם-טיבטי", בדומה לאחיהם התהראוודים גם הם מגיעים בהמוניהם למקדשים עם מנחות של אור, קטורת פרחים ואוכל. מנהג מיוחד יש להם והוא להוציא מהמקדשים את פסליהם של הבודהות והבודהיסטוות ואת הסוטרות לתהלוכה ארוכה ברחובות העיר או הכפר. אנשים עומדים בצידי הדרך כשכפות ידיהם צמודות זו לזו וראשיהם מורכנים קמעא, כדי שאלה הנושאים את הסוטרות יוכלו ליגוע איתן בקודקודיהם של העומדים בצידי התהלוכה ובכך לברך אותם. בימיי הראשונים במדינת סיקים שבצפון-מזרח הודו זכיתי להיות אחד מאלה שעמדו בצידי הדרך, ובגלל קרחתי המבהיקה זכיתי לברכות כואבות במיוחד מנושאי הסוטרות שממש היכו בהן בקודקודי (הסוטרות במסורת הבודהיסטית של ההימלאיה הן צרור דפים מהודקים בין שני לוחות עץ עטופים בבד וכרוכים בשרוך). כיוון שיום הווסק והסקהדאווה הוא יום מבורך במיוחד, ולמעשה כל החודש הזה הוא מבורך, כל המעשים הדהרמיים שלנו היום ובמהלכו של החודש הזה – מדיטציה, לימוד סוטרות, מזמורים בשבח הבודהות והבודהיסטוות, שינון מנטרות – זוכים לברכה מיוחד ומועצמים פי אינספור מונים, כך מלמדים אותנו החכמים הבודהיסטיים.


My Buddha

מהי חשיבותו של החג הזה בשבילנו, אלה ההולכים בדרך העתיקה אותה גילה הבודהה? חשיבותו היא בהיותו תזכורת לכך שהדהרמה עדיין עימנו, שהדרך להתעוררות ושחרור עדיין פתוחה לכל. ומהם ההתעוררות והשחרור? בתמצות, ההתעוררות היא ההתעוררות לככותה של המציאות על כל היבטיה ללא יוצא מן הכלל כפי שהיא באמת, והשחרור הוא השחרור שההתעוררות הזו נושאת עימה, שחרור מכל רגשותינו השליליים ומתפישותינו השגויות. שכן ברמה מעודנת מאוד, אלה הם רגשותינו השליליים ותפישותינו השגויות של המציאות שגורמים לנו לסבל, ואילו ההתעוררות משחררת אותנו מהם.

Sakadawa lights

מי ייתן וכל היצורים החיים ללא יוצא מן הכלל בכל זמן ובכל מקום ישתחררו מסבל ומן הסיבות לסבל, וישיגו את האושר, השמחה והרווחה בכל ההיבטים של החיים, הרוחניים והגשמיים כאחד.

אוֹם מָאנִי פֶּאדמֶה הוּנג! 🙂


תהלוכת הסקהדאווה

From → כללי

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

דפי הדהרמה של שלמה שנטידווה

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

http://kerenarbel.com/

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

רשימות מן הארץ הטהורה.

Noam Backner -מסעות מסוגים שונים ©

%d בלוגרים אהבו את זה: