דילוג לתוכן

על החשיבות שבלימוד שיעוריו של הבודהה עצמו

אוגוסט 18, 2017

לכל מי שמתעניין בבודהיזם באופן כזה או אחר: כולם כמעט לומדים בודהיזם דרך מורים שונים. מעט מאוד לומדים בודהיזם מהבודהה עצמו.

בתהרוואדה ישנה תמימות-דעים מוחלטת מהם שיעוריו של הבודהה עצמו, ובמהאיאנה ישנה תמימות-דעים מהן הדרשות שהן שיעוריו של הבודהה עצמו. כל דעה ששונה, אם במעט או בהרבה משיעורים אלה, היא כבר פרשנות, וכך צריך להתייחס אליה. (בין אם נקודת הייחוס שלכם היא שיעוריו המוקדמים של הבודהה בקאנון הפאלי או בין אם נקודת הייחוס שלכם היא סוטרות המהאיאנה, ואני לא נכנס כאן למחלוקות בין שני זרמים אלה שזהו אינו נושאה של רשומה קטנה זו). אם רוצים לדעת על מה פרשנות כזו או אחרת מתבססת, צריך לראות את השיעור המקורי אליו היא מתייחסת, ואז לבחון עד כמה היא קרובה או רחוקה מהשיעור המקורי.

לצורך העניין, שיעוריו של ״הבודהה עצמו״ הם אלה המיוחסים אליו באופן ישיר. זוהי הנחת העבודה שלנו. אם אנחנו לא מקבלים את ההנחה הזו כהנחת בסיס, אין שום בודהיזם שאפשר להתייחס אליו ככזה, ואז ״בודהיזם״ הופך לעוד מושג פוסט-מודרני חסר כל משמעות ערכית, יישומית ומעשית.

באופן כללי, לפני שאנחנו ממהרים להפריך טענה כלשהי, כדאי עד מאוד ללמוד ולו במעט, מה עומד מאחוריה. בהקשר של לימודי בודהיזם, כדאי עד מאוד ללמוד מי ומה בדיוק היה הבודהה, מה היו כוונותיו, מהן בדיוק המהות והתמצית של שיעוריו הרלוונטיות אלינו באופן המעשי ביותר, איך בדיוק שיעוריו עברו לאורך השנים ואיך הם הגיעו עד אלינו.

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

דפי הדהרמה של שלמה שנטידווה

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

http://kerenarbel.com/

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

רשימות מן הארץ הטהורה.

Noam Backner -מסעות מסוגים שונים ©

%d בלוגרים אהבו את זה: