דילוג לתוכן

דוגן ואני

פברואר 14, 2018


בתור תלמיד וותיק למדי של הבודהיזם וגם באסכולת הצ'אן, די מהר הדרתי את רגליי מצאצאיתה היפנית הזן. כחלק מן ההדרה הזו גם נמנעתי מלקרוא את דבריו של מורה הזן היפני דוגן (1200-1253) שנחשב לאבי הזן ביפן בכלל ולאבי הסוֹטוֹ-זן בפרט, הגרסה היפנית של אסכולת הקָאוֹ-דוּנג הסינית. היחס שלי לדוגן הוא אמביוולנטי ביותר, למרות שיש שני דברים שלימד ואותם אהבתי מאוד-מאוד.

בכל אופן יש אצלי ספר שהוא אוסף מתומצת של כתביו, והחלטתי שאדיר את עצמי מן ההדרה ואקרא את דבריו יותר לעומק כדי לבחון האם יש ממש ביחס האמביוולנטי שלי אליו או שבטעות מקורו.

את אסופת כתביו שנמצאת בספר שנקרא "moon in a dewdrop" (בעברית: "ירח בטיפה של טל") התחלתי לקרוא ממש בסוף השבוע שעבר וכבר הגעתי לשני דברים מאוד יפים שלימד ואותם אתרגם פה עכשיו. כל טעות אם ישנה היא כמובן שלי ועמכם הסליחה:

1. "אנשים בימינו אומרים שעליכם לתרגל את מה שקל לתרגל. אלו הן מילים טועות. הן כלל וכלל אינן בתואם עם הדהרמה שלימד הבודהה. אם רק זה הוא כל מה שאתם מתייחסים אליו כתרגול, אז אפילו השכיבה אפרקדן תהייה מעייפת ומתישה. אם אתם מוצאים דבר אחד מתיש ומעייף, תמצאו שהכול מתיש ומעייף. זה ברור שאנשים המחבבים תרגול קל אינם יכולים ליישם את הדהרמה.
למעשה הדהרמה הנפוצה כיום בעולם היא בגלל שמורנו הכביר הבודהה שקיהמוני נשא בתרגוליו בקשיים ובכאב במשך אינספור עידנים ולבסוף הגשים את הדהרמה הזו. אם כך עשה מי שהוא המקור האמיתי, איך ייתכן שאלה שבאו אחריו יעשו זאת בצורות קלות יותר?״

2. "יש אנשים שבשבילם ההשקפות שלהם הן העיקר; הם פותחים סוטרה, משננים בזיכרונם מילה או שתיים ומחשיבים אותן כאילו היו הבודהה-דהרמה. מאוחר יותר כשהם פוגשים מורה ער (מואר – המתרגם) או מורה-מומחה מיומן ומאזינים לשיעורים, אם אלה תואמים את השקפתם הם מחשיבים את השיעורים כנכונים, ואם השיעורים אינם תואמים את השקפתם המקובעת הם מחשיבים אותם כטעות. הם אינם יודעים איך לנטוש את השקפותיהם המוטעות. אם כך, איך יוכלו לחזור ולעלות על הדרך האמיתית? למשך תקופות רבות מספור כגרגרי אבק וחול, הם יישארו מולכי שולל. זהו מצב מעורר רחמים ביותר. האין זה עצוב?"

מודעות פרסומת
להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

דפי הדהרמה של שלמה שנטידווה

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

http://kerenarbel.com/

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

Bendowa.Net

הבלוג הזה מכיל טקסטים המתארים את החוויות והתובנות שלי כמתרגל זן כמו גם תרגומים לטקסטים בודהיסטים שונים תוך התמקדות בטקסטים השייכים למסורת הזן

רשימות מן הארץ הטהורה.

מסעות מסוגים שונים

%d בלוגרים אהבו את זה: