דילוג לתוכן

רשמים מביקורו של דזונגסאר ג'מיאנג קהיינטסה רינפוצ'ה

יוני 15, 2018


כמה רשמים מהפגישה עם המורה הגדול דזונגסאר ג'מיאנג קהיינטסה רינפוצ'ה (רינפוצ'ה הוא לא שם אלא תואר ומשמעותו בעברית "היקר"):

קודם כל הנוכחות שלו נמרצת. הוא צלול כבדולח ומחשבתו חדה כתער. הוא דיבר על 4 המאפיינים של ההשקפה הבודהיסטית הנכונה עפ"י מסורות המהאיאנה ואמר שעל שלושת הראשונים כל האסכולות הבודהיסטיות תסכמנה – גם התהרוואדה. שלושת המרכיבים הראשונים הם אלה הידועים גם כשלושת מאפייני המציאות והם 1. ארעיות; 2. סבל ו-3. היעדר עצמיות קבועה ובלתי תלויה/מותנית. גירסת המהאיאנה של 3 המאפיינים הללו עפ"י רינפוצ'ה היא זו: 1. כל התופעות המורכבות הן ארעיות; הכוונה ב"מורכבות" היא שכל התופעות (חוץ מיוצא מן הכלל אחד, הנירוואנה – התוספת בסוגריים כאן היא שלי) מורכבות ממרכיבים שונים שיחדיו מהווים את אותה התופעה. ברגע שהמרכיבים הללו נפרדים ומתפרקים אותה תופעה חדלה להתקיים ומשתנה למשהו אחר. 2. כל הרגשות הדואליים הם סבל. למה הכוונה? כרגע במצבנו הלא ער אנחנו מנהלים יחסים רגשיים של סובייקט-אובייקט עם הישויות שסביבנו, בין אם ישויות אלה הן יצורים חיים או עצמים דוממים. מכיוון שיחסים רגשיים אלה הם דואליים – גם אלה שאנחנו תופשים אותם כמענגים, סופם יהיה סבל. 3. שוניטא – ריקות. מכיוון שכל התופעות נעדרות מהות עצמית קבועה ובלתי תלויה/מותנית אנחנו אומרים שהן "ריקות". עכשיו הגענו למאפיין מס' 4 עפ"י המהאיאנה והיא הנירוואנה: הנירוואנה היא מחוץ ומעבר לכל קיצוניות. כאן יש הסבר שקשה להסביר אותו וגם קשה להבין אותו, ורינפוצ'ה לא נכנס לעומקו. אני לא רק שלא אכנס לעומקו של ההסבר אלא אפילו לא אנסה להיכנס להרפתקה של לנסות להתחיל ולהסביר את הנירוואנה באופן שרינפוצ'ה הציג את הדברים. אז אשאיר אותם כך ומי שירצה אוכל להפנות אותה/אותו למקורות שונים מוסמכים ממני. כן כן רינפוצ'ה ביקר בעדינות את ה"מיינדפולנס" של ה-MBSR וגם את סטיבן בצ'לור ונדמה היה לי שהוא פשוט שלף את הדברים מתוך ראשי.

עניין נוסף הוא שהיו דברים שאמר ואני ממרומי קטנותי חולק עליו. אבל לו הייתי פותח איתו בדיון זה היה הופך למסובך ואולי גם ארוך מאוד אז פשוט שתקתי. גם ככה רינפוצ'ה לא רצה לענות על כל השאלות וזאת משום שחלקן עסקו בנושאים מסובכים למדי וזמן רב לא היה ברשותנו.

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

דפי הדהרמה של שלמה שנטידווה

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

http://kerenarbel.com/

את הבודהיזם שלי, אני אוהב אותנטי (שלמה ש. שפרינגר :-) )

רשימות מן הארץ הטהורה.

Noam Backner -מסעות מסוגים שונים ©

%d בלוגרים אהבו את זה: